Dla kogo współpraca z Asystentką Wirtualną będzie dobrym wyborem?
22 kwietnia 2020 Zdalna asystentkaW czasach cyfryzacji i globalizacji coraz częściej przedsiębiorcy szukają nieszablonowych rozwiązań. Za pomocą nowych technologii mogą oni przede wszystkim poprawić jakość swoich produktów, świadczonych usług, a nawet zmniejszyć koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Z pewnością bez względu na to, czy dana osoba zarządza ogromną korporacją, czy jest dopiero stawiającym swoje pierwsze kroki w biznesie start-upem, to przez cały czas poszukuje takich rozwiązań, które pozwolą jej zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zminimalizować stres.
Przedsiębiorcy, którzy mają dużą ilość klientów, szybko zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, że codzienne obowiązki związane z prowadzoną działalnością, zaczynają zajmować większą część ich dnia. Większość początkujących właścicieli firm, nie może sobie pozwolić na zatrudnienie pracownika na cały etat. Z pomocą im i nie tylko im, może przyjść asystentka wirtualna. Poniżej znajdziesz informacje, dla jakich osób taka współpraca będzie korzystna i w jakich konkretnie czynnościach może być pomocna zdalna asystentka.
Dla kogo przeznaczone są usługi Asystentki Wirtualnej?
W zasadzie każdy może z nich skorzystać. Jednak najczęściej z asystentkami wirtualnymi współpracują:
- Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą
Są to właściciele firm, którzy samodzielnie prowadzą przedsiębiorstwo i nie zatrudniają żadnych pracowników. Tego rodzaju działalność prowadzą na przykład: trenerzy personalni, coachowie, szkoleniowcy, oraz wszyscy, który świadczą usługi lub zajmują się sprzedawaniem własnych produktów.
- Właściciele mikroprzedsiębiorstw i małych firm
Są to osoby, które mają swoją firmę i zatrudniają kilku lub kilkunastu pracowników. Działają oni w bardzo wielu branżach, od salonów kosmetycznych, do warsztatów samochodowych.
- Osoby prywatne
Najczęściej potrzebują one asystentki online do tego, żeby załatwiła im coś „na mieście” albo pomogła w codziennych czynnościach, na przykład w umówieniu wizyty lekarskiej lub zorganizowaniu wakacyjnego wyjazdu. Czasami z takich usług korzystają również osoby na wysokich stanowiskach, na przykład dyrektorzy lub managerowie, którzy mają zbyt dużo pracy albo po prostu, chcą mieć więcej czasu dla siebie.
- Twórcy internetowi
Z usług asystentki wirtualnej chętnie korzystają również freelancerzy, czy takie osoby jak blogerzy, czy youtuberzy.
W jakich czynnościach może pomóc Asystentka Wirtualna?
Zakres zadań, jakie można zlecić e-asystentce, jest zależny od tego, do której z powyższych czterech grup zalicza się dana osoba.
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczej mogą potrzebować pomocy w następujących działaniach:
- Asystentka wirtualna może im pomóc między innymi w zwiększeniu widoczności i zasięgu strony internetowej lub sklepu www,
- Prowadzeniu profili w mediach społecznościowych, co pozwoli przedsiębiorcy dotrzeć do jego grupy docelowej,
- Codziennych czynnościach administracyjnych, na przykład obsłudze poczty elektronicznej,
- Organizowaniu różnych wydarzeń, szkoleń oraz konferencji,
- Przygotowywaniu ofert i różnego rodzaju raportów.
- Tworzenie opisów produktów, artykułów na stronę.
Osoby na wysokich stanowiskach
Natomiast dyrektorzy, prezesi i managerowie mogą skorzystać z następujących usług wirtualnej asystentki:
- Uzupełnianie baz danych,
- Kontakt z klientami,
- Wyszukiwanie informacji,
- Przygotowywanie prezentacji,
- Porównywanie ofert,
- Prowadzenie profili w mediach społecznościowych,
- Tworzenie wpisów na blog,
- Redagowanie ogłoszeń,
- Wyszukiwanie potencjalnych usługobiorców i kontaktowanie się z nimi,
- Organizowanie delegacji zagranicznych.
- Prowadzenie kalendarza elektronicznego,
- Obsługa korespondencji e-mailowej,
- Pomoc w organizacji prywatnych wydarzeń, na przykład urodzin dzieci,
- Zakup prezentów w sieci.
Małe i mikro firmy
Właściciele małych przedsiębiorstw i mikro przedsiębiorstw, mogą liczyć na pomoc asystentki wirtualnej przy wykonywaniu takich czynności, jak:
- Prowadzenie korespondencji elektronicznej,
- Przygotowywanie projektów dokumentów oraz umów,
- Zdalne przeprowadzanie pierwszego etapu rekrutacji, wstępna analiza nadesłanych przez kandydatów CV,
- Umawianie oraz organizowanie spotkań,
- Prowadzenie profili w mediach społecznościowych, na przykład na Instagramie oraz Facebooku,
- Dbanie o wizerunek firmy w sieci,
- Przygotowywanie różnego rodzaju prezentacji oraz projektów graficznych,
- Tworzenie baz klientów,
- Wyszukiwanie niezbędnych dla przedsiębiorstwa informacji w Internecie,
- Pomoc w sprzedawaniu produktów i usług,
- Kontrolowanie pracy i postępów różnych podwykonawców,
- Wirtualne segregowanie dokumentów elektronicznych,
- Kontaktowanie się z biurem finansowym,
- Pomoc w wystawianiu faktur,
- Kontrolowanie płatności od kontrahentów,
- Organizowanie szkolenia dla pracowników,
- Pomoc w organizacji podróży służbowych,
- Wsparcie w otwarciu lub prowadzeniu sklepu internetowego,
- Pomoc w stworzeniu grafik do serwisu internetowego albo na portale społecznościowe,
- Tworzenie treści na stronę lub blog.
Osoby prywatne
Wirtualna asystentka może pomóc osobom prywatnym w:
- Umawianiu spotkań prywatnych,
- Obsłudze poczty elektronicznej,
- Zamówieniu cateringu,
- Wykonaniu projektu graficznego zaproszeń na rodzinną imprezę,
- Znalezieniu odpowiedniej drukarni, która zrealizuje taki projekt,
- Rezerwacji lotu,
- Porównaniu ofert biur podróży,
- Zamówieniu produktów przez Internet.
Twórcy internetowi
Blogerzy, youtuberzy i inni twórcy internetowi mogą liczyć na następujące wsparcie ze strony asystentki wirtualnej:
Wsparcie organizacyjne
Asystentka wirtualna może zająć się prowadzeniem kalendarza publikacji wpisów. Może również przypominać blogerowi o jego bieżących zobowiązaniach oraz prowadzić korespondencję e-mailową. Może też przeprowadzić wysyłkę newslettera albo zająć się automatyzacją tego procesu. Warto wiedzieć o tym, że zdalne asystentki zazwyczaj znają wiele programów, które w dużym stopniu ułatwiają pracę nie tylko im, ale również ich klientom. Przykładem mogą być programy, które są odpowiedzialne za automatyzację wysyłki newslettera. Dzięki pomocy wirtualnej asystentki, bloger już nigdy nie zapomni o wysyłce ważnych informacji do klientów ani o terminie publikacji kolejnego wpisu na jego blogu.
Wsparcie przy tworzeniu treści
Chodzi tutaj na przykład o pomoc w przygotowaniu kolejnych tematów na wpisy. E-asystentki to osoby, które są bardzo dobre w wykonywaniu reaserchu, więc szybko podpowiedzą blogerowi, jakie tematy są chętnie czytane przez internautów. Asystentka wirtualna może też udzielić mu pomocy w wyszukiwaniu odpowiednich słów kluczowych oraz poprawnie sformatuje treść, na przykład przez dodanie do niej nagłówków, wypunktowań, pogrubień. Zdalna asystentka może wesprzeć blogera przy optymalizacji tekstu pod kątem SEO. Może podpowiedzieć mu też, które z aktualnych treści nadają się do zmiany. To wszystko sprawi, że blog będzie chętnie czytany, a ilość wyświetleń pójdzie w górę.
Wsparcie techniczne
Asystentka wirtualna może zaoferować twórcy internetowemu stworzenie kopii zapasowych strony, instalację aktualizacji lub wprowadzenie drobnych zmian, jeżeli chodzi o stronę graficzną. Wiele wirtualnych asystentek posiada również wiedzę w zakresie SEO. Dlatego zajmują się również takimi czynnościami jak na przykład zamiana zdjęć na takie o mniejszej rozdzielczości, uzupełnienie słów kluczowych w konkretnych wpisach lub tagów.
Wsparcie językowe
Niektóre zdalne asystentki specjalizują się również w korekcie tekstów lub współpracują z doświadczonymi copywriterami. Nie każdy bloger ma odpowiednią wiedzę, aby całkowicie wyeliminować ze swoich treści ewentualne błędy ortograficzne, merytoryczne, czy stylistyczne. Asystentka wirtualna jest w stanie poprawić Twój tekst, aby brzmiał on lepiej, a tym samym był bardziej pomocny dla czytelników.
Wsparcie graficzne
Obecnie każdy wpis powinien mieć chociaż jedno zdjęcie. Każdy poradzi sobie ze znalezieniem odpowiedniej fotografii w banku zdjęć, ale z jej obróbką może być już gorzej. Asystentka online może pomóc twórcy internetowemu w modyfikacji grafiki w taki sposób, żeby była ona spójna z prowadzonym przez niego blogiem. Dodatkowo asystentka wirtualna na godziny może zająć się odnalezieniem w banku zdjęć najbardziej spójnych z treścią fotografii.
Wsparcie dla youtuberów
Oczywiście, że youtuber może być jednocześnie też blogerem i korzystać z tych wszystkich wymienionych powyżej usług. Jednak jeżeli zajmuje się tylko i wyłącznie YouTubem, to asystentka wirtualna może go wesprzeć w montowaniu oraz publikacji filmów.
Warto tutaj podkreślić, że wszystkie wymienione wyżej czynności nie muszą być przypisane tylko i wyłącznie do jednej grupy klientów. To znaczy, że nie ma nic złego w tym, że dyrektor zleci zdalnej asystentce korektę tekstów na blogu, a bloger stworzenie bazy danych. Wszystko zależy od tego, jakie wymagania i potrzeby ma konkretny klient. Wszystkie wymienione tutaj zadania asystentki wirtualnej są tylko przykładowe. Ten zawód ma przede wszystkim to do siebie, że charakteryzuje się bardzo dużą elastycznością.
Sprawdź zakres usług jakie świadczę na mojej stronie internetowej. Jeżeli nie znajdziesz tego co Cię interesuje, koniecznie skontaktuj się ze mną i przedstaw mi swoje oczekiwania.
Kilka słów podsumowania
Początkowo mogłoby się wydawać, że usługi zdalnej asystentki są przeznaczone tylko i wyłącznie dla właścicieli firm i osób, które zajmują wysokie stanowiska. Jednak prawda jest taka, że z mojej pomocy jako asystentki wirtualnej, może skorzystać każdy, kto ma zbyt wiele obowiązków albo chce znaleźć więcej czasu dla rodziny.
Usługi asystentki wirtualnej są również idealne dla osób, które chcą przeznaczyć więcej czasu na poszukiwanie klientów i zwiększyć przychody, a rutynowe czynności powierzyć komuś innemu.
Moje usługi kieruję również do wszystkich tych osób, które chcą być bardziej widoczne w Internecie, budować swoją markę. Zachęcam do skontaktowania się ze mną każdego, kto czuje, że potrzebuje wsparcia, a nie może sobie pozwolić na zatrudnienie pracownika na cały etat.
Zakres usług zdalnych asystentek jest niezwykle szeroki, więc warto skontaktować się ze mną, zawsze, gdy czujesz, że Twoje codzienne obowiązki zajmują Ci za wiele czasu.